Mořská sůl v bazénu


Láká vás vyzkoušet mít na zahradě nebo v interiéru bazén s mořskou vodou? Není to zas tak nereálné, jak se zdá, v podstatě k tomu potřebujete pouze vhodnou nádrž, pitnou vodu a mořskou sůl. Koncentrace soli v bazénu může být různá, záleží na tom, jakou atmosféru si doma chcete přiblížit.

Baltské moře – kdo z vás byl někdy u Baltu, možná vám připadalo, že jde spíše jen o lehce posolenou sladkou vodu, a máte pravdu. Salinita neboli koncentrace soli ve vodě je pouhé čtyři gramy soli na litr vody. To znamená, pokud byste chtěli do bazénu o velikosti řekněme 5 x 3 metry (hloubka 1 metr) vsypat sůl, abyste měli vodu jako v Baltu, museli byste do nádrže nasypat celkem 60 kg soli, a to je celkem bez problémů proveditelné.

pobyt u moře

Černé moře – v Černém moři je salinita vody poněkud vyšší, 19 gramů na litr vody. Takže do stejně velkého bazénu byste tentokrát museli nasypat 285 kg soli. To už by vyžadovalo dopravit domů sůl ve dvanácti pytlích po 25 kg, což už vám zabere jistý čas a energii a také samozřejmě peníze. Jestliže budeme uvažovat cenu jednoho pytle soli cca 350 Kč, zaplatíte za to 4200 Kč.

mořská sůl

Středozemní moře – pokud se jezdíte rekreovat ke Středozemnímu moři, počítejte se salinitou 38 gramů na litr vody, což je dvojnásobek salinity Černého moře. V takovém případě byste museli nasypat do vody cca 23 pytlů soli, což by vás přišlo přibližně na osm tisíc korun. Taková investice sice není zanedbatelná, ovšem pokud chcete mít doma atmosféru podobnou té, z filmu Četník ze Saint Tropez, a chcete si doma zahrát na nudisty, které ve filmu četníci odhalovali, těch 23 pytlů soli za to stojí. Nebo ne?

Ať už se rozhodnete pro jakoukoli variantu, počítejte s tím, že mořská sůl respektive slaná voda způsobuje korozi kovových materiálů, takže byste měli mít doma bazén ze sklolaminátu, nikoli s kovovými prvky.