Vlastní dům je i v době neustálého zdražování pro mnoho lidí velkým lákadlem. Chtějí mít svůj vlastní dům nebo byt, ze kterého je nebude moct nikdo vystěhovat a který po jejich smrti zůstane v rodině, jak se říká. Jenže není snadné v dnešní době nějakou nemovitost koupit. Ceny bytů i domů šly hodně nahoru a tak je dnes problém koupit byt či dům an nebo stavební pozemek za dostupnou cenu. Naprostá většina lidí financuje svoje bydlení formou hypotéky. Je to bohužel pro většinu lidí nutnost. Všichni asi ví jak to funguje. Banka si vás ověří zda máte dostateční příjmy, zohlední všechny vaše výdaje a poté vám půjčí požadovaný obnos k výstavbě domu či rekonstrukci staršího bytu nebo domu.
Každá banka má svoje podmínky
V každé bance najdete jiné možnosti jak hypotéku získat. V podstatě všechny banky ale následují doporučení České národní banky, která stanovila, že k získání hypotéky už bude potřeba mít stavební pozemek, dům k rekonstrukci a nebo určitou částku z celkové částky hypotéky. V praxi to znamená, že pokud nemáte nějakou nemovitost k dispozici, budete si muset našetřit, a to hodně. Hypotéky si totiž brali i lidé, kteří sotva dokázali vycházet s penězi. Musí samozřejmě platit i nájemné, ale pokud nezaplatíte nájem, můžete se s majitelem bytu nějak domluvit, tedy většinou. Jakmile ale přestanete splácet hypotéku, můžete o nemovitost přijít.
Pro spoustu lidí byla ještě donedávna cestou 100% hypotéka Americkahypoteka.cz, kterou už ale u téměř žádné banky neseženete. Poskytují ji především nebankovní společnosti. Jestli si takovou hypotéku chcete vzít, je opravdu nutné si spočítat, kolik zaplatíte na úrocích a kolik peněz budete měsíčně splácet. Myslete i na to že se vám během splácení změní úroková sazba, která může měsíční splátku zdražit až o tisíce korun. To vše je třeba zohlednit před podpisem hypotečního úvěru.